Prehranom protiv nadutosti

Nadutost ili meteorizam označava prekomjerno nakupljanje plinova u probavnom sustavu, najčešće u crijevima. Ta učestala tegoba nerijetko se javlja kao rezultat užurbanog načina života, nepravilne prehrane ili nesvjesnog gutanja zraka. Može se manifestirati i kao simptom u sklopu sindroma iritabilnog crijeva koji se češće javlja kod žena. Problem nadutosti općenito se češće bilježi kod žena uslijed anatomskih različitosti, te mjesečnim hormonskim fluktuacijama estrogena i progesterona koje često uzrokuju nadutost tijekom PMS-a.

Osim uz sindrom iritabilnog crijeva, nadutost se javlja i kod intolerancije laktoze, narušene crijevne mikrobiote ili disbioze, upalnih i malignih bolesti probavnog sustava te kroničnog pankreatitisa.

Ovisno o uzroku tegoba, nadutost se može ublažiti ili ukloniti prehrambenim mjerama, farmakološkim pristupom te promjenama načina života. Ponajprije smanjenjem stresa i redovitom tjelesnom aktivnošću.

Namirnice koje nadimaju

Prva asocijacija na namirnice koje stvaraju veću količinu plinova je grah i općenito mahunarke. Stoga se osobama koje pate od nadutosti savjetuje izbjegavanje većine mahunarki. Posebice graha, leće, slanutka i mahuna. Međutim, određene vrste mahunarki poput mladog graha, graška, mladih mahuna, crvene i žute leće te adekvatno ispiranje, namakanje, mijenjanje vode u kojoj se kuhaju mahunarke i dodatak kombu alge, kima, anisa i komorača može smanjiti neželjeno nadimanje prilikom njihovog konzumiranja. Dodatno, mnogima će pomoći ako se mahunarke nakon kuhanja protisnu ili usitne u pire, juhu ili kremu. Za one koji se ne žele odreći mahunarki na raspolaganju su probavni enzimi koji sadrže široki spektar enzima potrebnih za probavu ugljikohidrata prisutnih u mahunarkama.

Druga velika skupina biljnih namirnica koja uzrokuje nadimanje su kupusnjače. Posebice kelj, razne vrste kupusa, prokulice te cvjetača i brokula. Te se namirnice također savjetuje konzumirati umjereno, u skladu s individualnim podnošenjem.

Gazirana pića bogata šećerom također će kod nekih osoba potaknuti nadimanje. Stoga se i njihova konzumacija treba ograničiti. Općenito, slastice, kolači, sladoled i ostala hrana s visokim udjelom šećera nije preporučljiva osobama s meteorizmom.

Brza hrana, bogata nepoželjnim masnoćama i šećerom, nepovoljno će djelovati na probavu i može potaknuti pojavu nadutosti. Jednim dijelom do toga dolazi i zbog utjecaja na sastav crijevne mikrobiote i pojavu disbioze. Odnosno, na  neravnotežu korisnih i potencijalno štetnih mikroorganizama u crijevima. Stoga se kod nadutosti često preporučuje primjena probiotika. Posebice onih soja Lactobacillus plantarum koji se u brojnim istraživanjima pokazao učinkovitim u smanjenju nadutosti. Nadalje, kod nadutosti mogu koristiti i probiotički pripravci s više različitih sojeva bakterija. Njihova se primjena preporučuje kontinuirano tijekom više mjeseci.

~

Opuštanje, redoviti obroci i tjelovježba

Kako bismo smanjili nadimanje poželjno je svakodnevno opuštanje, redovita tjelovježba i redoviti obroci. Ali, obroci koji se konzumiraju na miru i uz primjereno žvakanje. Tako možemo smanjiti rizik da nedovoljno sažvakana hrana dospije u probavni sustav. Nedovoljno sažvakana hrana ne može se adekvatno pomiješati s probavnim enzimima. Stoga predstavlja veći teret za probavni sustav. Čak i žvakanje žvakaće gume ili neprimjereno ponašanje za stolom mogu pridonijeti nesvjesnoj aerofagiji što povećava rizik od nadutosti.

Nadimanje mogu potaknuti i svakodnevne namirnice poput kruha i mlijeka. Kada je riječ o kruhu, obično se govori o dizanim tijestima i velikim količinama bijelog pšeničnog kruha koji će posebne tegobe izazivati kod osoba preosjetljivih na gluten. Mlijeko će pak najviše tegoba izazivati kod osoba koje imaju intoleranciju laktoze.

~

Nadutost zbog intolerancije laktoze i kako si pomoći?

Simptomi intolerancije laktoze su nadimanje, flatulencija, abdominalni bolovi i proljev. Sve to je manifestacija dospijevanja neprobavljene laktoze u debelo crijevo. Do toga dolazi zbog nedovoljne količine enzima laktoze u crijevnom lumenu i malapsorpcije laktoze. Težina simptoma obično varira u ovisnosti o količini unesene laktoze.

Kao rješenje ovoga problema preporučuju se dijete bez mlijeka i mliječnih proizvoda. Međutim, one vrlo često sa sobom nose razne prehrambene nedostatke. Naročito nedostatak kalcija koji je obilno zastupljen u ovim proizvodima. Djeca, adolescenti i odrasle osobe koje ne podnose mliječni šećer ne moraju se u potpunosti odricati mlijeka. Danas su, naime, dostupne inačice mliječnih pripravaka, kravljeg mlijeka i mliječnih proizvoda bez laktoze. Istraživanja pokazuju da većina osoba s intolerancijom laktoze može podnijeti dnevni unos 12 g laktoze (što odgovara jednoj šalici mlijeka), bez pojave simptoma. Ali,  uklopljeno u obroke i raspoređeno tijekom dana. Ipak, neke osobe ne podnose niti male količine laktoze. U tim slučajevima preporučuje se mlijeko i mliječni pripravci bez laktoze te enzimski pripravci laktaze koji se uzimaju uz mliječne obroke. Od pomoći može biti i primjena probiotičkih bakterija. One dokazano pomažu pri razgradnji mliječnog šećera.

Mnoge osobe odlučuju se i za zamjene za mlijeko na bazi soje, riže, zobi ili badema. Međutim, takvi napici po sastavu ni približno ne odgovaraju mlijeku. Kod odabira takvih napitaka bitno je birati one obogaćene kalcijem. Kozje, bivolje, magareće i devino mlijeko također sadrže laktozu i nisu adekvatna zamjena.

Strategije za smanjenje nadutosti

Osnovni postulat kombiniranja hrane je odvojeno konzumiranje ugljikohidrata i bjelančevina. Načelno nema osnove za preporučivanjem takvog pristupa prehrani. No, ako je individualni dojam da takva prehrana lakše „sjeda“ na želudac, nema razloga zašto ne pokušati s takvim pristupom. To znači, primjerice, da se orašasti plodovi, meso, jaja, sir ili ostale namirnice bogate proteinima ne bi trebale konzumirati u obroku koji sadržava bijeli kruh, žitarice, krumprir, slatko voće, kolače i sl. Namirnice bogate šećerom uvelike «koče» lučenje želučanih sokova i značajno usporavaju probavu. Štoviše, ukoliko se konzumiraju u velikim količinama, čak i umanjuju želučanu aktivnost.

Prehranu je uputno obogatiti đumbirom, ananasom, papajom, biljnim čajevima na bazi anisa, kima i komorača te fermentiranim mliječnim proizvodima koji sadrže probiotike. Treba dati prednost mladom lisnatom povrću i korjenastom povrću. Voće treba konzumirati odvojeno od većih obroka. Na kraju, ali ne najmanje važno, treba imati na umu da je prejedanje glavna uvreda koju činimo svom probavnom sustavu. Unos manjih količina hrane više puta dnevno rješava ovaj problem. Uopće nije važno je li naša prehrana vegetarijanska, s niskim udjelom masti ili ugljikohidrata. Volumen probavnih sokova dostupnih za jedan obrok je ograničen. Zato, ako premašimo svoj kapacitet, hrana se neće adekvatno probaviti.

 

Autor: doc.dr.sc. Darija Vranešić Bender

 

POVEZANI ČLANCI:

Smije li se terapija za štitnjaču uzimati s mlijekom?

Hrana za dušu ili zašto žudimo za određenom hranom?

Probiotici – korisni i neophodni za zdravlje

Tri vrste loše probave prema ayurvedi i kako si pomoći

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads